שאלות ותשובות

תוכן מתכווץ

1. איך עובד ראסטיל+?

ראסטיל+ עובד בשיטת כִּלָציה. כִּלָציה הינו תהליך בו מולקולה סינטטית מתחברת למתכות ומחזיקה אותן בתמיסה. הרכיב הפעיל בראסטיל+ הונדס כך שיהיה מספיק חזק בכדי לנתק מולקולות של ברזל מחומצן (חלודה) מחפצים, אבל חלש מכדי לנתק אטומי ברזל שהם חלק מפלדה או יציקת ברזל, שם האטומים מחוברים בצורה חזקה הרבה יותר.

2. איך משתמשים בראסטיל+?

3. צריך כפפות כשעובדים עם ראסטיל+? מה עם משקפי מגן?

למרות שראסטיל+ הינו בטיחותי למגע, מומלץ ליתר בטחון להשתמש בכפפות אטומות ובהגנת עיניים. מומלץ לעיין בעמוד "מידע בטיחותי" באתר.

4. מהם חיי המדף של ראסטיל+? כמה פעמים ניתן להשתמש בו?

תיאורטית יש לראסטיל+ חיי מדף אינסופיים, ככל שלא מתאדה. מעשית, מומלץ להשתמש תוך 4 שנים מהרכישה. למרות זאת, לאחר השימוש הראשוני יתכן שיקוצר אורך חיי המוצר. חשוב לשמור במיכל סגור ובמקום מוצל.

לגבי מספר השימושים, 4 ליטרים של ראסטיל+ יכולים להסיר מעל כ-240 גרם של חלודה יבשה טהורה. חלודה שוקלת רק כ-6% מפלדה, ולכן מדובר בחיי עבודה משמעותיים.

לטיפים להארכת תוחלת החיים של ראסטיל+, לחצו כאן.

5. איך אדע כשנוזל הטבילה שלי כבר אינו שמיש?

הנוזל יהפוך לשחור לגמרי וכבר לא יסיר חלודה. הדרך הכי טובה לדעת אם הנוזל אינו שמיש היא לטבול בו חפץ חלוד ולבחון האם הוא עדיין מסיר חלודה.

6. מה לעשות עם ראסטיל+ לאחר תום השימוש?

ראסטיל+ הינו מוצר ירוק. לאחר תום השימוש (כאשר התמיסה כבר אינה מסירה חלודה) ניתן לשפוך לאסלה. ניתן גם לעשות שימוש חוזר במיכל לאחר שטיפה. במקרה ונוקו חפצים ועליהם חומרים מזהמים יש להתנהג בהתאם.

7. צריך לנקות חפצים לחלוטין לפני טבילה?

לא בהכרח. ראסטיל+ מכיל דטרגנטים (סבונים) עדינים שעוזרים לחדור שמנים ולכלוכים. למרות זאת, לכלוכים אלה מאטים את קצב הסרת החלודה - ראסטיל+ חייב לחדור עד לחלודה לפני שיוכל להתחיל להסירה. לכלוכים אלה גם יקצרו את חיי השימוש בראסטיל+. מכל הסיבות האלה, עדיף בכל זאת לנקות חפצים מלכלוך גס לפני טבילתם.

 גריז, לעומת זאת, כן חייבים להוריד לפני הטבילה, כי הוא יחסום הגעת ראסטיל+ אל החלודה.

 לטיפים לשימוש נכון בראסטיל+, לחצו כאן.

8. לאחר טבילה בראסטיל+ נדרש עוד טיפול?

כן ולא.

לפעמים תשאר קצת חלודה או לכלוך בשקעים וחריצים גם לאחר טבילה. במקרים כאלה יש לשטוף את החפץ במים ולהחזיר לטבילה ושאריות החלודה יוסרו.

 רצוי גם לשקול ציפוי/צבע/שימון כלשהו למניעת החלדה עתידית. ראסטיל+ הינו מסיר חלודה, אך לא מונע החלדה מחדש.

9. מה לגבי חפצים שאי אפשר לטבול אותם?

יש לעיין בעמוד "הוראות שימוש" שבאתר.

10. לאחר טבילה יש שכבה שחורה על המתכת. מה זה?

השכבה השחורה הינה פחמן מהפלדה ונובעת מטבילה ארוכה מידי. פלדה עשויה משילוב של ברזל ופחמן. במקרים מסוימים פלדה תשחיר לאחר הסרת חלודה בעזרת ראסטיל+. זהו תהליך טבעי שנקרא "נדידת פחמן". הפחמן מהפלדה נע (או "נודד") מתוך החפץ אל הדופן. הסרת חלודה (ברזל מחומצן) מורידה את יחס הברזל לפחמן שבפלדה, ומשאירה משקעי פחמן על דופן החפץ - במיוחד בשקעים וחריצים. משקעים אלה גורמים להשחרת החפץ, אך אינם פוגעים בחומר בחומר.

 שטיפה והברשה עדינה בעזרת סבון, מיד לאחר ההוצאה מטבילה, יסירו לרוב את השכבה השחורה ויעזרו למנוע את הצטברותה בשקעים וחריצים.

מכיון שראסטיל+ הוא מסיר חלודה אפקטיבי במיוחד, הוא עלול לגרום לתהליך נדידת הפחמן. ראסטיל+ אינו מסיר החלודה היחיד שגורם לכף - ההבדל הוא שבשונה ממסירי חלודה חומצתיים (שגם גורמים לנדידה וגם מפרקים את השכבה השחורה), ראסטיל+ אינו מחליש או מפרק את הפלדה עצמה.

לטיפים למניעת תופעה זו, לחצו כאן.

11. ראסטיל+ יפגע בעץ, פלסטיק, זכוכית וכו'?

לא. ראסטיל+ לא יפגע בעץ, זכוכית, גומי, פלסטיק, PVC ורוב החומרים האחרים. אפשר לדוגמא לטבול סכין מטבח חלודה ועליה ידית עץ ללא חשש שהעץ ייפגע.

למרות האמור, מומלץ להסיר את החפץ מהתמיסה מייד לאחר הסרת החלודה. טבילה ממושכת (מעל 24 שעות) בראסטיל+ עלול לפגוע במתכות רכות (אלומיניום, פליז, נחושת) ובשכבת גלוון במידה ויש.

יתכן שתמיסת ראסטיל+ בה השתמשו כבר מספר פעמים בעבר תכתים קלות חומרים ספיגים (כמו סוגים מסוימים של עץ), אך מדובר בתופעה מאוד יוצאת דופן.

באופן כללי, כל חומר שהייתם טובלים במים ניתן לטבול בראסטיל+. עם זאת, יש לבצע ניסוי על פינה נסתרת לפני השימוש (ראו "הגבלת אחריות" ו"טיפים לשימוש נכון בראסטיל+").

12. החומר ינקה גם מתכות אחרות, כמו נחושת ואלומיניום?

לא. ראסטיל+ יסיר חלודה רק מברזל ופלדה. למרות זאת, ראסטיל+ לא יפגע במתכות אחרות בשימוש רגיל. עם זאת, ראסטיל+ עלול להסיר פטינה (שכבת קורוזיה) מחלק מהמתכות הרכות.

שימו לב שמומלץ להסיר את החפץ מהתמיסה מייד לאחר הסרת החלודה. טבילה ממושכת (מעל 24 שעות) בראסטיל+ עלולה לפגוע במתכות רכות (אלומיניום, פליז, נחושת) ובשכבת גלוון במידה ויש. יש לבצע ניסוי על פינה נסתרת לפני השימוש (ראו "הגבלת אחריות" ו"טיפים לשימוש נכון בראסטיל+").

13. ראסטיל+ יסיר הכחלה וציפויי חימצון אחרים?

כן. ראסטיל+ יסיר ציפויים אלה תוך כ-30 דקות. אלגון (אנודיזציה) לא ייפגע. צבע לא ייפגע אם אינו תחמצת (מכיל חמצן) ובתנאי שאין מתחתיו חלודה. יש לבצע ניסוי על פינה נסתרת לפני השימוש (ראו "הגבלת אחריות" ו"טיפים לשימוש נכון בראסטיל+").

14. אפשר להשתמש בראסטיל+ באמבט אולראסוני?

בהחלט! השימוש באמבט אולטראסוני יאיץ את פעולת הניקוי באופן משמעותי, הן בגלל הגלים והן בגלל החימום. מומלץ לכוון את גוף החימום עד 50 מעלות ולבדוק כל 10 דקות לכל היותר.

לאחר הסרת החלודה יש להוציא את החפצים מהאמבט. טבילה ממושכת בראסטיל+ עלולה לפגוע במתכות רכות (אלומיניום, פליז, נחושת) ובשכבת הגלוון במידה ויש, ולהשחיר פלדה. תהליכים אלה יואצו באמבט אולטראסוני. (ראו "הגבלת אחריות").

יש להוציא את תמיסת הראסטיל+ מהאמבט בין שימושים שכן איחסון במיכל מתכתי עלול לקצר את חיי השימוש בתמיסה. 

15. אפשר להתיז ראסטיל+ על משטחים חלודים?

ראסטיל+ עובד הכי טוב כשהחפץ טבול בו לחלוטין. כשמשפריצים את החומר על משטחים חלודים, החומר יתאדה לפני שיש לראסטיל+ זמן לעבוד.

למרות זאת, אם יש שכבת חלודה שטחית מאוד על משטח, ניתן לנסות להשפריץ עליו כמות נדיבה של ראסטיל+ נוזלי ולנגב. ככל שיש יותר זמן מגע בין המשטח לראסטיל+, ההשפעה תהיה חזקה יותר.

16. מה לעשות אם ראסטיל+ נכנס לעיניים או לפה?

יש לעיין בעמוד "מידע בטיחותי" שבאתר.

17. מה רמת ה-PH (חומצתיות) של ראסטיל+?

רמת ה-PH של ראסטיל+ הינו כ-5.1. כלומר, חומצה מאוד עדינה. זאת בניגוד לרוב מסירי החלודה שהם חומצתיים במיוחד (PH מתחת ל-1.5).

כל ירידת מדרגה של PH מייצגת פי 10 חומציות - לדוגמא, תמיסה עם PH של 5 היא פי 10 יותר חומצתית מתמיסה עם PH של 6.

לצורך השוואה לקוקה-קולה PH של כ-2.5 - כלומר פי 398 יותר חומצתית מראסטיל+!

18. ניתן להשתמש בראסטיל+ על כלי מטבח (גריל, מחבת ברזל יצוק וכו')?

כן! ראסטיל+ אינו רעיל, ובכל מקרה יורד במים כי הוא מבוסס מים. לאחר ניקוי כלי מטבח יש לשטוף ביסודיות עם מים וסבון. יש לעיין בעמוד "מידע בטיחותי" שבאתר.

19. השתמשתי בראסטיל+ אבל החלודה לא ירדה. למה?

ישנם מספר דברים שיכולים למנוע מראסטיל+ לעבוד. ראשית, וודאו שהחלודה אינה מכוסה בגריז, שמן עבה (שמנים דקים יפורקו ע"י הדטרגנט שבחומר) או צבע שקוף. אם כבר השתמשתם באמבט הטבילה מספר רב של פעמים, יתכן ומיציתם את יכולתו להוריד חלודה והגיע הזמן להזמין מיכל חדש של ראסטיל+.

אם המיכל יחסית חדש ולא נעשה בו הרבה שימוש, צרו קשר עם שירות הלקוחות ונשתדל לעזור.

20. ראסטיל+ תסיר כתמי חלודה מבגדים / קרמיקה / אבן?

לא. למרות שבאינטואיציה נשמע שחלודה וכתמי חלודה אמורים להיות אותו דבר, כתמי חלודה הם בעצם שונים מחלודה עצמה. ראסטיל+ אינו מיועד להסרת כתמי חלודה.

21. לא מכרתם פעם Evapo Rust? מה קרה?

ב-2021 אנחנו הבאנו לשוק הישראלי את המותג האמריקאי Evapo Rust - מסיר חלודה חדשני. לצערנו, לאחרונה גילינו שהמותג נמכר בארה"ב לתאגיד שאינו מעוניין למכור לישראל.

אנו גאים בכך שאנו לא נכנעים כשנהיה קשה - החלטת יצרני Evapo Rust היא רק תמריץ לעבוד יותר קשה ולהביא מוצר יותר מוצלח לשוק. למרות שנאלצים להתחיל מחדש, אנו מלאי אופטימיות לגבי העתיד.

לפרטים נוספים ולהשוואה בין המותגים, לחצו כאן.

בכל שאלה נוספת אנחנו כאן. התקשרו אלינו למספר 02-6221239 ☎.

לא למאכל למרות שראסטיל+ הינו בטיחותי למגע, ליתר בטחון מומלץ להשתמש בכפפות אטומות, הגנת עיניים ולהשתמש במקום מאוורר יש להוציא את החפצים מראסטיל+ לאחר הסרת החלודה. טבילה ממושכת מידי עלולה לפגוע במתכות רכות ובגלוון ולהשחיר פלדה • טמפ' עבודה: מעל 20° • מכיל סבון  לפני השימוש יש לעיין בעלון בטיחות ובהגבלת אחריות באתר לאחר ניקוי כלי מטבח יש לשטוף היטב עם מים וסבון  מומלץ לבצע ניסוי במקום נסתר לפני תחילת השימוש כדי לוודא התאמה.